ताजा खबर

शपथ खुवाउन माग गर्दै मनाङे प्रदेशसभामा

   २४ पुष २०७५, मंगलवार ०७:०२      1,152 views

पोखरा — आफूलाई प्रदेशसभा सदस्यको रुपमा शपथ खुवाउन कुनै पनि कानुनले रोकतोक नलगाएको भन्दै दीपक मनाङे गण्डकी प्रदेशसभामा आएका छन् । उनले सभामुख नेत्रनाथ अधिकारीलाई सोमबार भेटेर आफू लामो समयसम्म कुरेको र अब कुर्न नसक्ने भन्दै छिटो निर्णय दिन अनुरोध गरेका थिए ।

बिहान ११ बजे प्रदेशसभामा सचिवालयमा पुगेका गुरुङले सभामुख अधिकारी, उपसभामुख सिर्जना शर्मालगायतसँग भेटेका थिए । उक्त अवसरमा कुनै पनि कानुनले आफूलाई शपथ खानबाट नरोकेको बताउँदै उनले बढी समय कानुनी कुरामै खर्चिएका थिए ।

शपथ छिटो गराउने या नगराउने हो भने लिखित रुपमा दिनुपर्ने उनको भनाई थियो । ‘शपथ नखुवाए पनि म राजीनामा दिन्छु । मलाई नेता हुनु छैन,’ सभामुख अधिकारीसँग गुरुङले भने, ‘संघीय संसदमा जेलमा परेको मान्छेले शपथ खान हुने । म ज्यानमारा वा अन्य कुनै ठूलो अपराधमा संलग्न व्यक्ति नभएको र जेलमुक्त समेत भइसकेकाले शपथ खुवाउनुस् ।’

मनाङेसँगको कुराकानीपछि सभामुख अधिकारीले शपथ खुवाउने नखुवाउने विषयमा फेरी परामर्श थालेका छन् । उनलाई आएको राय सुझावमा एकरुपता छैन । कानुनी कुरा पनि स्पष्ट नहुँदा विषय जटिल भएको अधिकारीको भनाई छ । ‘यस विषयमा म फेरी छलफलमा छु । भोली (मंगलबार) सम्ममा एउटा निर्णयमा पुगिनेछ,’ सभामुख अधिकारीले भने ।

स्रोतहरुका अनुसार मनाङेको शपथ हुने सम्भावना बढेको छ । उनले सभामुख लगायतसँगको भेटमा ‘दमदार’ रुपमा कानुनी व्याख्या गरेका थिए । उनको प्रस्तुतिपछि सभामुख लगायत केही मन्त्री र सांसदहरु समेत सकरात्मक देखिएका छन् ।

सभामुख अधिकारी कार्यव्यवस्था परामर्श समितिको आइतबारको बैठककका सहभागी सदस्यले कानुन अनुसार जान सुझाव दिएपछि तत्काल शपथ नखुवाउने निष्कर्षमा पुगेका थिए । यसको समाचार सार्वजनिक भए लगत्तै सोमबार बिहान ३ बजे गुरुङ पोखरा आएका थिए ।

सभामुख लगायतसँगको भेटपछि मनाङेले दुई सय प्रतिशत् ‘कन्भिन्स’ गराएको दाबी गरे । ‘मेरो समानुपातिक पद होइन, प्रत्यक्ष निर्वाचितको प्रमाणपत्र भएको सदस्य हुँ’ सञ्चारकर्मीसँग उनले भने, ‘राजदूत र कुनै संस्थाको जिएम बनाउन लागे जस्तो गरिएको छ ।’

२०७१ को मुद्दा चुनावका बेला खोज्नुपर्नेमा अहिले खोजिएको भन्दै उनले शपथ नगराए पनि सर्वोच्चमा जाने कुनै योजन नभएको सुनाए । उनले छलफलमा कानुनका सबै कुरा प्रष्टाएको बताए ।

मेरो सपथप्रति कसैलाई चित्त नबुझे ऊ अदालत जाने हो भन्दै उनले आफ्नो कैद सजाय पनि पुरा भएको बताए । ‘छलफलका क्रममा सबैजना सकरात्मक देखे । लिखित रुपमा मागेको छु’ उनले भने, ‘शपथ नगराए अदालत नभई अख्तियार जानेछु ।’ उनले कर्मचारीको कारण देशको हालत खराब भएको र परिवर्तनको अनुभूति हुन नसकेको बताए । (कान्तिपुर दैनिकबाट )

0 0 votes
Article Rating

आजको खबर

पोखरासंविधान दिवसको सन्दर्भमा नेकपा (एमाले) गण्डकी प्रदेश कमिटीले बुधबार “संचारकर्मीसंग नेकपा (एमाले) “कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ। कार्यक्रममा पार्टी सचिब तथा गण्डकी प्रदेश इन्चार्ज गोकर्ण बिष्टले

अझै पढ्नुहोस्

Follow Us


साह्रै मज्जाको लेख, आनन्द आयो, आफ्नै गाँउघर पनि सम्झे । धन्य एकेन्द्र सर

Written by Biswasdip Limbu 2020-05-01 22:46:38

outstanding biography of yukta dai, may him long live

Written by ram chandra gurung 2020-01-08 02:54:15

Great achievement, kudos All Gurungs!!!

Written by Aalok Ghonday Ghotaney Konmey 2019-07-09 20:19:54
Happy New Year

उस्तै खबर

0 टिप्पणी

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments


खबरको दुनियाँमा तपाई हाम्रै घर आँगनको साथी

सम्पादक : रोश्मी गुरुङ

बजार व्यवस्थापक: रमेश गुरुङ

Find Us

Stay connected and report to us!


NayaBazar, Pokhara, Nepal
+977-9846637284

Shares
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: