ताजा खबर

पर्यटक कुर्दै मादी ७ को सोझो कुना धार्मिक स्थल

   २ फाल्गुन २०७५, बिहीबार २१:३५      2,744 views

बेलबहादुर विश्वकर्मा, मादीगाउँपालिका ७ कास्की

कास्की जिल्लाको मादी गाउँपालिकामा स्थानिय सरकार आए लगतै बिभिन्न बिकासका योजनाहरुमा यहाँका जनप्रतिनिधि, राजनिति दलका प्रतिनिधि समाजसेवी, बुद्धिजिवि र स्थानियहरु अ आफ्नो क्षेत्रबाट प्रतिस्पर्धीरुपमा उदाएका छन ।

चुनढुङ्गबाट बनेको आकृतिहरु


मादी गाउपालिका वडा नं ७ पनि यसको एउटा उदाहरण बनेको छ । वडा अध्यक्ष लालबहादुर गरुङले पर्यटन र धार्मिक स्थलहरु विकास निर्माण र स्थानियको जिवीकोपार्जनको दरिलो मेरुदण्ड बन्न सक्ने जनाकारी गराएका छन । वडा नं ७ मा भएका सबै पर्यटकीय स्थल र धार्मिक स्थललाई ब्यवस्थित गरी यहाँका जनतालाई आयआर्जनको बाटोमा लाने प्रतिबद्धता जनाउदै स्वंम यस वडाका सबै पर्यटकीय स्थल र धार्मिक स्थलको निरिक्षण गर्नु भएको छ ।


सोझा कुनाको झरना


यस वडामा ९ वटा टोल बिकास रहेको छ भने त्यस अन्र्तगत नयाँ गाउ टोल बिकास २ नं टोल पर्दछ । टोल बिकासको नाम नयाँ गाउँ रहेता पनि यहाँको धार्मिक स्थल हेर्दा यो गाउँ नयाँ देखिदैन । प्रचारप्रसारबाट ओझेल परेको यस गाउँको सोझा कुनालाई यहाँका बासिन्दले पबित्र धार्मिक स्थलको रुपमा मान्ने गरेको छ ।


एक्यापका प्रविधिक सगै वडा अध्यक्ष लाल बहादुर गुरुङ निरिक्षणको क्रममा

स्थानियबासी क्षेत्रप्रसाद गुरुङका अनुसार उहिले जेठ असारमा पानी परेन भने लामा, झाँक्री र बाजागाज सहित त्यस कुनामा पानी माग्न जाद पानी पर्दथ्यो रे । यहाँ चुनढुङ्गाले बनेका बिभिन्न प्रकारका देवीदेउताका आकृति मुर्तिहरु देख्न पाइन्छ । चुनढुङ्गाले बनेका ढिकी, जाँतो, गाईको थुन र त्यसबाट तपतप चुहिने पानी, करीब ६० देखी ७० डिग्री तापक्रम भएको ढुङ्गाबाट रसाएको तातो पानी, परेवाको बासस्थान, करीब १ सय ५० फिट भन्दा अग्लो झराना, महुरी बस्ने भिर आदि त्यहाँका बिशेषताहरु हुन ।


माघे स्नान स्थानियबासी


प्रत्येक वर्ष माघे संक्रान्तिमा बिहानैदेखि त्यहाँ वरपर गाउँका र नयाँ गाउँका बासिन्दहरु माघे स्नान गरी दाल, अक्षता, तरुल आदीले पुजा गरी पुण्य लाभ गर्दछन । गत बर्ष माघे स्नानमा ढुङ्गाबाट रसाएको तातो पानीलाई चिसो पानी मिश्रीत गरी नुहएको बताउँछिन स्थानिय महिला समन्वय समितिका संयोजक उषा थापामगर ।


ढुङ्गबाट निस्किएको तातो पानी


गत बर्ष भन्द तापक्रम केही घट्नु र त्यहाँको चुनढुङ्गाबाट प्रकृतिकरुपले बनेको देवी देउताको आकृति मुर्तिहरुको उचित संरक्षण नहुदाँ नासिदै जानु हामी सबैको लागि दुर्भाग्य हो यसलाई पूर्णरुपमा संरक्षण गरी बह्य तथा आन्तरिक पर्यटक भित्रउन सकिने बताउँछन मादी ७ का वडा अध्यक्ष लालबहादुर गुरुङ ।


झरना भित्रबाट देखिएको ताल


उक्त स्थानमा त्यसका बासिन्दाले शिवरात्रीमा पनि दुध चढाई शिवको भजनकृतन गरी शिवरात्री पर्व मनाउदै आएका छन । उक्त स्थानमा साहसिक जल यात्रा क्यानोनिङ र रक क्लम्बीङको लागि पनि उचित रहेको स्थानियहरुको भनाई छ ।


सोझा कुना मात्रै नभई मादी ७ भित्रकै थाक हिल (घडेरी डाँडाँ), छाचोक पिकनिक स्थल, पानीघाट युम्दी गुफालाई उचित ब्यवस्थापन र प्रचारप्रसार गरी यस क्षेत्रलाई पर्यटकीय क्षेत्र घोषण गर्न सके स्थानिय बासिन्दा र समग्र मादी गाउँपालिकाकै आर्थिक स्तरमा वृद्धि हुँदै जाने देखिन्छ ।

0 0 votes
Article Rating

आजको खबर

Follow Us


साह्रै मज्जाको लेख, आनन्द आयो, आफ्नै गाँउघर पनि सम्झे । धन्य एकेन्द्र सर

Written by Biswasdip Limbu 2020-05-01 22:46:38

outstanding biography of yukta dai, may him long live

Written by ram chandra gurung 2020-01-08 02:54:15

Great achievement, kudos All Gurungs!!!

Written by Aalok Ghonday Ghotaney Konmey 2019-07-09 20:19:54
Happy New Year

उस्तै खबर

0 टिप्पणी

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments


खबरको दुनियाँमा तपाई हाम्रै घर आँगनको साथी

सम्पादक : रोश्मी गुरुङ

बजार व्यवस्थापक: रमेश गुरुङ

Find Us

Stay connected and report to us!


NayaBazar, Pokhara, Nepal
+977-9846637284

Shares
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: