ताजा खबर

खेल प्रशिक्षक बन्ने तयारीमा भारत्तोलनका अन्तराष्ट्रिय खेलाडी : टिकामाया गुरुङ

   ७ फाल्गुन २०७६, बुधबार १८:४७      3,077 views

रोशनी गुरुङ

१२ वर्षको उमेरदेखि नै खेल जीवनमा प्रवेश गर्नुभएका भारत्तोलन खेलका अन्तराष्ट्रिय खेलाडी हुन टिकामाया गुरुङ ।

उहाँले अहिलेसम्म जिल्ला स्तरीय, क्षेत्र स्तरीय र राष्ट्रिय तथा अन्तराष्ट्रिय स्तरको थुप्रै खेलकुद प्रतियोगितामा भाग लिएर आफनो र देशको नाम रोशन गर्नुभएको छ ।


कास्कीको मादी गाउँपालिका वडा नं. ३ याङजाकोट देउराली उहाँको पुख्र्यौली भएता पनि उहाँ नन्मिदै उहाँको परिवार याङजाकोट मादीबेसी (फाँट)मा बसाई सरेको कारणा उहाँको जन्म त्यहि भयो र प्रराम्भिक शिक्षा पनि त्यही सुरु भयो ।

बाबा सुर्यबहादुर गुरुङ र आमा स्व.भुश्री गुरुङकी कान्छी छोरी टिकामाया प्रतिभाशाली खेलाडी मात्रै होइन कुशल नृत्याङगना पनि हुन । उहाँ सानै छदाँ उहाँको परिवार गाउँबाट पोखरा बसाई सरेपछि भने उहाँको पढाई पोखराको भद्रकाली मा.वि.बाट सुरु भयो । ३ कक्षाबाट भद्रकालीमा पढन सुरु गर्नुभएका टिका हाल सोहि विद्यालयमा उच्चशिक्षा हासिल गरि रहनुभएको छ ।


अहिले टिका भद्रकाली बहुमुखी क्याम्पसमा बि.बि.एस. चौथो वर्षमा अध्ययनरत हुनुहुन्छ । पढाई खेलकुद र नाचगानलाई एकसाथ अगाडी बढाई रहनुभएका टिकाको मुख्य रुची भने खेलकुद नै हो । भलिबलमा असाध्यै राम्रो दख्खल राख्ने टिकालाई खेल जगतमा भने भारत्तोलन खेलले नै चिनाएको हो ।

२०६५ सालमा काठमाडौमा आयोजना भएको ५औं राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा पहिलो पटक राष्ट्रिय टोलीमा रहेर आफनो खेल प्रदर्शन गर्नुभएका टिकाले उक्त प्रतियोगितामा उदयमान खेलाडीको उपाधी प्राप्त गर्नुभयो ।


त्यसअघि पनि उहाँले जिल्ला स्तरीय र क्षेत्रिय स्तरीय थुप्रै प्रतियोगितामा आफूलाई अब्बल सावित गराई सक्नुभएको थियो । ५औं राष्ट्रिय खेलकुदपछि हालसम्म निरन्तर रुपमा उहाँले राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगिताको सबै संस्करणमा भाग लिदै आउनुभएको छ ।

२०६८ सालमा सुदुरपश्मिाञ्चलमा भएको छैठौ राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा टिकाले ४८ केजी तौल समुहमा तेस्रो स्थान हाँसिल गर्नुभयो । यसरी नै निरन्तर रुपमा २०७३ सालमा पूर्वाअञ्चलनमा भएको ७औं राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा ५३ केजी तौल समुहमा उहाँ तेस्रो हुनुभयो ।


राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा निरन्तर भाग लिने क्रममा २०७५/७६ मा प्रदेश नं. ५ मा भएको ८औं राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा ५९ केजी तौल समुहमा पनि उहाँ तेस्रो हुनुभयो । २०६५ सालबाट ०७५ सम्म आईपुग्दा उहाँले चारवटा राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा लगातार भाग लिएर चारवटै खेलमा तेस्रो स्थान हाँसिल गर्न सफल हुनुभएको छ ।


त्यसभन्दा बाहेक २०६८ सालमा पोखरामा भएको वृहत पश्मिाञ्चल क्षेत्रिय अन्तर जिल्ला स्तरीय खेलकुद महोत्सवमा ४८ केजी तौल समुहमा उहाँ प्रथम हुनुभएको थियो । २०७५ सालमा बाग्लुङमा भएको गण्डकी प्रदेश स्तरीय भारत्तोलन खेलमा ५९ केजी तौल समुहमा टिकाले प्रथम स्थान हाँसिल गर्नुभएको छ ।

सन् २०१३ मा प्रथम शालिमार ओपन राष्ट्रिय महिला तथा पुरुष भारत्तोलन खेलमा पनि उहाँ ४८ केजी तौल समुहमा तस्रो हुनुभएको थियो ।


सन् २०१७ मा नेपालमै भएको २४औं जुनियर महिला पुरुष भारत्तोलन खेल प्रतियोगितामा पनि उहाँले नेपालको तर्फबाट सहभागिता जनाउनुभएको थियो । यसका साथै ताइवानको ताइपे शहरमा आयोजना भएको प्रतियोगितामा पनि ५औं स्थान हाँसिल गर्न सफल हुनुभएको थियो ।

अहिले टिका अर्को वर्ष पोखरामा हुने नवौं राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगिताको तयारीमा जुटिरहनुभएको छ ।


खेलकुद क्षेत्रलाई नै आफनो मुख्य पेशा बनाउने सोच बोकेर अघि बढनुभएका टिका गण्डकी प्रदेशभित्रको भारत्तोलन खेलमा एक मात्रै सिनियर महिला खेलाडी हुनुहुन्छ । खेलकुदमै आफनो सारा भविष्य देख्नुभएका उहाँ आगामी दिनमा खेल प्रशिक्षक बन्ने र सरकारी जागिरमा प्रवेश गर्ने उद्देश्यका साथ अघि बढी रहनुभएको छ ।


यसरी खेलकुदबाट बचेको समयमा उहाँ तमू प्ये ल्हु संघ केन्द्रिय युवा समितिमा आबद्ध भएर पोखरा र आसपासमा हुने विभिन्न साँस्कृतिक कार्यक्रममा पनि सहभागि हुँदै आउनुभएको छ ।
नाच्नमा पनि उत्तिकै माहिर टिकाले विद्यालयमा पढदा नै याङजाकोट गाउँको हाम्रो याङजाकोटमा बोलेको गीतको म्युजिक भिडियोमा पनि कोरसमा अभिनय गर्नुभएको छ ।

हालै छायाँकन सम्पन्न भएको ङयो तमूमै खनीर टिलै खनीर ह्यालै क्होइबो धी लल तोमु बोलको गीतमा पनि टिकाको अभिनय रहेको छ । यसको अलावा मिलन युवा क्लब याङजाकोटले बुद्ध जयन्तीको अवसरमा आयोजना गर्ने सामुहिक नृत्य प्रतियोगितामा याङजाकोट तमू समाज पोखराको नेतृत्व गरेर उहाँको समुहले तीन वर्षसम्म लगातार पुरस्कार जित्न सफल भएको थियो ।


२०७१ सालमा थन्कु देउराली युवा क्लब खिलाङले आयोजना गरेको ल्होसार महोत्सवमा भएको साँस्कृतिक नृत्य प्रतियोगितामा उहाँले दोस्रो स्थान हाँसिल गर्नुभएको थियो । २०७३ सालमा सिक्लेस युवा क्लबले माघे सक्रान्ति मेलाको अवसरमा आयोजना गरेको महिला भलिवल प्रतियोगितामा उहाँको समुहले दोस्रो स्थान हाँसिल गरेको थियो ।


यसरी आफूलाई अब्बल दर्जाको खेलाडी, नृत्याङगना आदिको रुपमा चिनाउदै आउनुभएका टिकाले खेलकुद, अध्ययन र नाचगानलाई सँगै अगाडी बढाउनु एकदमै कठिन काम भएता पनि आफनो कामप्रतिको रुचिले गर्दा यी सबैको लागि समय मिलाउँदै आएको बताउनुहुन्छ ।

4 1 vote
Article Rating

आजको खबर

पोखरासंविधान दिवसको सन्दर्भमा नेकपा (एमाले) गण्डकी प्रदेश कमिटीले बुधबार “संचारकर्मीसंग नेकपा (एमाले) “कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ। कार्यक्रममा पार्टी सचिब तथा गण्डकी प्रदेश इन्चार्ज गोकर्ण बिष्टले

अझै पढ्नुहोस्

Follow Us


साह्रै मज्जाको लेख, आनन्द आयो, आफ्नै गाँउघर पनि सम्झे । धन्य एकेन्द्र सर

Written by Biswasdip Limbu 2020-05-01 22:46:38

outstanding biography of yukta dai, may him long live

Written by ram chandra gurung 2020-01-08 02:54:15

Great achievement, kudos All Gurungs!!!

Written by Aalok Ghonday Ghotaney Konmey 2019-07-09 20:19:54
Happy New Year

उस्तै खबर

0 टिप्पणी

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments


खबरको दुनियाँमा तपाई हाम्रै घर आँगनको साथी

सम्पादक : रोश्मी गुरुङ

बजार व्यवस्थापक: रमेश गुरुङ

Find Us

Stay connected and report to us!


NayaBazar, Pokhara, Nepal
+977-9846637284

Shares
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: